Inne sposoby redukcji napięcia psychicznego według rad Jacobsona

Napięcie psychiczne i napięcie mięśniowe współczesnego człowieka, związane ze stresami i naciskami współczesnego życia, można doraźnie redukować kilkoma sposobami. Człowiek może nauczyć się oszczędzać własny potencjał energetyczny, nauczyć się odpoczywać. Jednym ze sposobów odpoczynku jest robienie przerw w pracy i w innych zajęciach, jakie nas absorbują. Według Jacobsona lepiej jest robić kilka przerw kilkuminutowych niż jedną dłuższą. Np. organizm lepiej zregeneruje się ośmioma przerwami 15-minuto- wymi niż dwiema 2-godzinnymi.

Dobrym środkiem zapewniającym regenerację sił i relaksację organizmu jest masaż i kąpiel w ciepłej wodzie. Masaż i kąpiel w ciepłej wodzie można też stosować jako wstęp systematycznych ćwiczeń relaksacyjnych.

Jeżeli przeżywamy stany silnego napięcia emocjonalnego, jesteśmy pobudzeni i „nerwowi”, może nam pomóc, pisze Jacobson, stosowanie diety i zmiana filozofiżyciowej. Należy unikać ostrych, pikantnych przypraw, picia mocnej kawy i herbaty, należy spożywać jedzenie bogate w proteiny. Ludzkie lęki, zmartwienia i inne trudności mogą być znacznie złagodzone przez zmniejszenie własnych ambicji i pretensji.

Korzystnie w takich wypadkach działa czytanie pism filozofów i moralistów o orientacji stoickiej, sceptyckiej lub stoicko-epikurejskiej. Jacobson opowiada się za lekturami Epikteta, Epikura, Marka Aureliusza, a także za lekturami autorów o orientacji buddyjskiej.

Pobudzenie emocjonalne i psychiczne napięcie mogą też znacznie złagodzić rozmowy z serdecznymi przyjaciółmi oraz argumenty, sugestie i perswazje przyjaciół i dobrych lekarzy, zwłaszcza psychiatrów.

Można też oszczędzić wiele energii przez unikanie niepotrzebnego gadulstwa, przez oszczędzanie własnej mowy. Mówienie zużywa znaczne ilości energii i wymaga dużej pracy mięśni krtani, oddechowych, gardła, języka, twarzy.

Regenerująco na człowieka działa zrobienie krótkiego odpoczynku i odprężenie się, tak jak kto potrafi, przed głównymi posiłkami, zwłaszcza przed obfitą kolacją (Jacobson, 1948, s. 46 – 48).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>