Praktyka uprawiania medytacji transcendentalnej

Ćwiczenia medytacji rozpoczynamy w jakimś cichym, lekko zaciemnionym pomieszczeniu, gdzie nie jesteśmy narażeni na hałasy, dzwonki telefonów czy nagłe wtargnięcie jakiejś osoby. Rozpoczynamy medytacje od zajęcia wygodnej pozycji siedzącej.

Początkujący siadają wygodnie na krześle z wysokim prostym oparciem. Stopy ustawione równolegle. Tułów wyprostowany. Oczy skierowane przed siebie, lekko przymknięte. Ręce oparte o górne części ud. Palce dłoni lekko wyprostowane. Prawa dłoń dotyka otwartej lewej dłoni, tak żeby kciuki obu rąk się stykały.

Pozycja ta musi być wygodna na tyle, żeby wytrzymać bez bólów kręgosłupa 20 minut, bo tyle trwa czas medytacji. Z początku dotykamy plecami prostego oparcia krzesła, potem staramy się siedzieć prosto bez dotykania plecami oparcia.

Najtrudniejsze w uprawianiu ćwiczeń medytacji dla początkującego jest przyjęcie postawy siedzącej, wyprostowanej i wprowadzenie siebie w stan odprężenia. Medytacje bowiem uprawia się w stanie odprężenia, a sama praktyka medytacji ma ten stan odprężenia i wewnętrznego rozluźnienia dalej pogłębiać.

Kiedy już zajęliśmy odpowiednią pozycję i jesteśmy rozluźnieni, przystępujemy do właściwej praktyki medytacji. Praktyka ta jest bardzo prosta. Sprowadza się do powtarzania trzech sylab OM-AH-HUM. Sylaby te powtarzamy w myśli, tak żeby były zgrane z naszym oddychaniem. Wdychając powietrze powtarzamy sylabę OM, wydychając powietrze z płuc powtarzamy sylabę AH. Wydech ma być dłuższy jak wdech, a zatem powtarzanie w myśli sylaby AH trwa nieco dłużej jak sylaby OM. Po wydechu powinniśmy zrobić krótką pauzę, kiedy ani nie wdychamy ani nie wydychamy powietrza i w czasie tej pauzy powtarzamy w myśli sylabę HUM.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>