Relaksacja w pozycji siedzącej

– Rozluźnienie lewej ręki – ćwiczyć godzinę dziennie lub więcej przez kolejnych 6 dni.

– Relaksacja prawej ręki i innych grup mięśni nóg oraz tułowia. Ćwiczyć w pozycji siedzącej według takiego samego schematu jak ćwiczenia relaksacji w pozycji leżącej.

– Pozostajemy w pozycji siedzącej. Oczy otwarte. Napinamy mięśnie oczu, aż zaczną piec. Wtedy zamykamy oczy. Ćwiczenie to powtarzamy parę razy. Ćwiczymy tak jeden dzień.

– Pozostajemy w pozycji siedzącej. Oczy otwarte. Stosujemy wszystkie ćwiczenia tak jak w pozycji leżącej. Ćwiczymy tak jeden dzień. Zwracamy szczególną uwagę na napinanie mięśni oczu w czasile przenoszenia spojrzenia na prawo i na lewo.

– Rozluźnianie mięśni w czasie czytania. Ćwiczyć dwa dni lub więcej.

– Rozluźnianie mięśni oczu w czasie pisania. Ćwiczyć dwa dni lub więcej.

– Rozluźnianie mięśni języka, krtani, mięśni oddechowych w czasie mówienia. Ćwiczyć dwa dni lub więcej (Jacobson, 1948, s. 131).

Celem ćwiczeń i praktyk relaksacji zróżnicowanej jest doprowadzenie siebie do umiejętności niejako automatycznego rozluźniania mięśni w czasie wykonywania czynności pracy zawodowej i codziennego życia.

Chodzi o wyrobienie nawyku obserwowania stanów napięcia własnych mięśni i korygowania napięcia, zmniejszania go, kiedy jest za duże, oraz jednoczesnego rozluźniania innych partii mięśni własnego ciała.

Relaksacja zróżnicowana oznacza umiejętność ściszania swojego mówienia, kiedy „spostrzeżemy”, że mówimy za głośno, zmniejszania intensywności ruchów, rozluźniania niepotrzebnie zaciśniętych pięści czy szczęk.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>