Uczenie się relaksacji mięśni

Na czym polega uczenie się techniki relaksacji Jacobsona? Nauka ta polega na wykonywaniu określonych, celowych ruchów rękami, nogami, tułowiem, twarzą po to, aby NAPINAĆ I ROZLUŹNIAĆ określone grupy mięśni. Napinanie i rozluźnianie poszczególnych grup mięśni służy najpierw do wyuczenia się, zdawania sobie sprawy z różnicy WE WRAŻENIACH płynących z mięśnia napiętego i wrażeniach płynących z mięśnia rozluźnionego.

Przez celowe napinanie oraz zwalnianie, rozkurczanie określonych grup mięśni przez dłuższy czas (uczenie się relaksacji metodą Jacobsona trwa kilka tygodni) człowiek uczy się nie tylko spostrzegać różnice, jakie są w jego odczuciach, kiedy ma mięśnie napięte i rozluźnione, ale uczy się także NAWYKU ROZLUŹNIANIA własnych mięśni, czyli ich relaksacji.

Po dokonaniu kilkuset prób napinania i rozluźniania określonych grup mięśni dochodzimy do umiejętności rozluźniania różnych grup mięśni własnego ciała, bez wykonywania żadnych ruchów, na bodziec, jakim jest dla organizmu nasz zamiar, nasza chęć czy myśl, że rozluźniamy nasze mięśnie.

Jacobson podkreśla, że uczenie się relaksacji mięśni jest podobne do uczenia się innych nawyków ruchowych. Jest podobne np. do uczenia się pływania, jazdy na nartach, tańca. W uczeniu się tych umiejętności wykonujemy szereg prób, aż osiągniemy możliwość wykonywania celowych reakcji motorycznych nawykowo, bez udziału świadomości, niejako automatycznie.

Tak samo jest z uczeniem się relaksacji. Po określonym okresie treningu nabywamy umiejętność niejako automatycznego, podświadomego pozbywania się napięcia mięśni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>