O technikach tych będzie mowa w następnych rozdziałach cz. II

Jeżeli ma się w ten sposób nagraną instrukcję ćwiczeń, wystarczy wtedy leżeć, czy pozostawać w pozycji półleżącej w fotelu, słuchać uważnie instrukcji i wykonywać poszczególne ćwiczenia w tej kolejności i rytmie, jak zostały zamieszczone w książce. Schemat tych ćwiczeń jest już przystosowany do nagrania ich instrukcji na magnetofon. Przed przystąpieniem do treningów trzeba zapoznać się z każdym ćwiczeniem, wykonać go parę razy powoli po to, aby słuchając instrukcji wiedzieć dokładnie, jak ćwiczenie wykonywać.

Jeżeli nie dysponujemy magnetofonem, można instrukcje spisać dużymi literami na arkuszach kartonu, tak aby je wyraźnie widzieć podczas wykonywania ćwiczeń. Trzeba jednak tak te instrukcje ustawić aby przy ich odczytywaniu nie napinać mięśni karku, szyi oraz mięśni oczu.

Niektórzy autorzy zalecają stosowanie specjalnych ćwiczeń wyobraźni, które pomagają wprowadzić organizm w stan głębszego relaksu. W książce tej opisano takie ćwiczenia proponowane przez Maltza.

Ćwiczenia takie zaleca także znany psychoterapeuta Wolpe. Ćwiczenia proponowane przez niego są następujące: „Wyobrażaj sobie, że leżysz na wznak, jest cichy, letni dzień, leżysz na miękkiej trawie, patrzysz w niebo, po którym wędrują wolno kumulusy, zwracasz uwagę na ostro odcinające się brzegi tych pięknych chmur. Wyobrażaj sobie, że świeci silna jasna smuga światła w odległości około 40 – 50 cm od ciebie.

Wyobraź sobie, że leżysz na wysokim brzegu rzeki, słyszysz plusk wody, widzisz liść kołyszący się na lekkiej fali” (Wolpe, 1970, s. 124- 125).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>