Ćwiczenia zalecane przez Maltza cz. III

Staraj się teraz rozluźniać mięśnie ramion i górnej części pleców. Rozluźniaj je coraz bardziej. Zwracaj uwagę, jak fala rozluźnienia spływa od ramion aż po końce palców rąk. Zrób 5 sekund przerwy. Zauważ, jak rozluźniają się mięśnie piersi i klatki piersiowej, kiedy oddychasz spokojnie i regularnie. Zauważ, jak fala rozluźnienia spływa od pach aż po okolice żołądka. Zwróć uwagę, że rozluźnienie mięśni staje się coraz bardziej odczuwalne. Zauważ, że wraz z rozluźnianiem coraz większych grup mięśni zaczynasz odczuwać coraz silniej przyjemne uczucia pogody i wewnętrznego spokoju. Rozluźniaj mięśnie brzucha i dolnej części pleców.

Wyczuwaj przyjemną falę ciepła i spokoju spływającą od brzucha i dolnej części pleców w dół. Wyczuwaj, jak fala rozluźnienia spływa na biodra, pośladki, uda, łydki, stopy aż po kostki i końce palców stóp.

Czuj, że całe twoje ciało jest rozluźnione. Rozluźnione od głowy aż po końce stóp. Kiedy będziesz powtarzał opisane tu ćwiczenia, zauważysz, że po każdym treningu ciało twoje odpręża się coraz lepiej, a ty odczuwasz coraz częściej i intensywniej przyjemne uczucia pogody i wewnętrznego spokoju.

Przejdź teraz do następnego etapu ćwiczenia się w relaksacji, przez następną minutę powoli i głęboko oddychaj i przy każdym wydechu powtarzaj w myśli słowa ROZLUŹNIAM SIĘ. Zrób teraz minutę przerwy. Zauważ, że po tych zabiegach osiągnąłeś głębszy stan rozluźnienia i wewnętrznego odprężenia. Kiedy jesteś taki odprężony, czujesz się bardziej spokojny, pogodny. Czujesz, jak stajesz się bardziej spokęjny, obojętny, pogodzony ze sobą i bezpieczny. Czujesz się coraz bardziej odprężony i coraz ufniejszy w swoje własne siły. Zrób 5 sekund przerwy.

Rozluźnij swoje ciało, czuj, jak staje się ciężkie i ciepłe. Myśl o t ym, że jesteś coraz bardziej pogodzony ze sobą, coraz bardziej pogodzony z tym, co cię otacza. Czuj, jak stajesz się coraz bardziej spokojny, pogodny, bezpieczny. Przejdź teraz do kolejnego etapu treningu.

Utrzymaj się w stanie odprężenia. Rozluźnij się jak możesz najlepiej. W tym stanie odprężenia powtarzaj sobie w myśli: JESTEM SPOKOJNY I POGODNY. Staraj się być odprężony i powtarzaj: jestem spokojny i odprężony. Powtarzaj tak 20 lub 30 razy, wczuwaj się przy tym w przyjemne uczucie spokoju i odprężenia płynące z twego organizmu. Zaczynaj powtarzać. Zrób teraz minutę przerwy.

Słuchaj teraz, jak będę liczył od 10 do 1. (Liczenie). Kiedy dojdę do liczby 5 otwórz oczy. Otwórz szerzej usta, tak jakbyś ziewał. Wyłącz magnetofon.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>