Czas poszczególnych ćwiczeń Jacobsona

Jacobson nie pisze wyraźnie i dokładnie, ile razy należy w czasie treningu relaksacji wykonywać określone ćwiczenia. Zależy to od zdolności percepcyjnych tego, kto ćwiczy. Osoby, które uprawiały sport, taniec, śpiew, grę aktorską, łatwiej uczą się ćwiczeń relaksacji, ponieważ łatwiej uczą się odróżniać wrażenia płynące z mięśni napiętych od wrażeń płynących z mięśni rozluźnionych.

W czasie ćwiczeń relaksacji nie należy starać się za bardzo „wiedzieć”, który mięsień jest napięty. Nie należy np. napinać mięśni nóg i dotykać palcami, żeby sprawdzić, który mięsień jest napięty. Nie jest też bardzo pożądane, aby zwracać przesadną uwagę na napięty mięsień i „wyczuwać” jego napięcie. Najlepiej uczyć się odczuwać napięcie własnych mięśni przy „średnim” stopniu uwagi, żeby nadmiar uwagi nie „niszczył” delikatnych wrażeń płynących z mięśnia i nie uniemożliwiał zdawania sobie sprawy z jakości tych wrażeń. Czas i porządek ćwiczeń relaksacji w pozycji leżącej podaje Jacobson następujący:

– Relaksacja prawej ręki. Ćwiczyć godzinę lub więcej codziennie przez 6 dni.

– Po sześciu dniach ćwiczeń prawej ręki przystępujemy do ćwiczeń lewej ręki, ćwicząc także rękę prawą. Czas tych ćwiczeń około godziny dziennie przez 6 dni.

– Relaksacja prawej nogi. Ćwiczyć mięśnie nogi przez 9 dni równocześnie z relaksacją rąk. Czasu tych ćwiczeń Jacobson nie podaje.

– Relaksacja lewej nogi. Kontynuować dotychczasowe ćwiczenia relaksacyjne rąk i nóg i wprowadzać do nich ćwiczenia lewej nogi przez 9 dni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>