Usiądź w cichym pomieszczeniu, gdzie nikt nie przeszkadza. Wprowadź się w stan możliwie pełnego relaksu. Pozostań w tym stanie od 5 do 15 min. Wyobraź sobie widok palców swojej ręki oddalonych od siebie na daleki dystans. Palce dłoni leżącej poziomo. Zwróć uwagę na wrażenie napięcia w gałkach oczu towarzyszących temu wyobrażeniu. Odprężaj oczy.
Wyobraź sobie teraz palce własnej ręki leżącej poziomo, oddalone od ciebie najwyżej na około 30 – 45 cm. Odpręż mięśnie gałek oczu. Wyobrażaj sobie teraz palce własnych rąk leżące blisko w różnych położeniach: poziomo, pionowo, ukośnie.
Wprowadź siebie w stan relaksu na około 4 do 15 minut. Następnie wyobrażaj sobie poruszające się wolniej lub szybciej obiekty i śledź podczas tego wyobrażania napięcie w mięśniach oczu i w gałkach oczu. Będą to wrażenia ledwie dostrzegalne, ale staraj się je zauważyć.
Po wyobrażeniu sobie jednego lub dwu poruszających się obiektów odprężaj mięśnie oczu i gałki oczne i znów rozpoczynaj wyobrażanie sobie poruszających się lub nieruchomych obiektów.
Np. wyobrażaj sobie poruszający się samochód. Relaks oczu. Wyobrażaj sobie poruszający się pociąg, lecącego ptaka. Odprężaj oczy. Wyobrażaj sobie kwiaty, wieże, poruszające się na wietrze drzewa, okręty płynące w oddali, śledź wrażenia napięcia towarzyszące tym wyobrażeniom i „przegradzaj” te wyobrażenia okresami relaksu oczu.
W czasie relaksacji oczu staraj się, aby gałki oczne pozostawały zupełnie nieruchomo, aby nie wykonywały nawet najmniejszych ruchów i drgnień. Wraz z zanikiem ruchów oczu zmniejsza się i zanika aktywność umysłowa: praca wyobraźni, myślenie, i w ten sposób mamy kontrolę i nad pracą wyobraźni, i nad myśleniem oraz sposób na wyciszanie aktywności wewnętrznej.
Ćwiczenia te są oparte na obserwacjach stwierdzających, że każdej aktywności umysłowej: mówieniu, wyobrażaniu, myśleniu, towarzyszą jakieś ruchy jakichś mięśni, np. oczu, krtani, języka, klatki piersiowej, dłoni. Poprzez odprężanie mięśni wyciszamy własną aktywność wewnętrzną.
Leave a reply