Relaksacja zróżnicowana

Człowiek wyćwiczony w praktyce relaksacji zróżnicowanej i uprawiający relaksację zróżnicowaną na co dzień umie rozluźniać się i przez to odpoczywać w czasie wykonywania swoich codziennych zajęć.

Np. sprzedawca rozluźnia swoje ramiona i nogi rozmawiając z klientem. Kierowca rozluźnia ręce i nogi w czasie jazdy samochodem, gracz w golfa wykonuje swoje ruchy w sposób swobodny i rozluźniający. Czytając książkę możemy mieć rozluźnione mięśnie całego ciała, a od czasu do czasu przymknąć oczy i robić relaksację oczu.

Po okresie dłuższego mówienia robimy relaksację mięśni aparatu mówienia: krtani, oddechowych, języka. Także przed przystępowaniem do intensywnego mówienia możemy maksymalnie rozluźnić mięśnie aparatu mówienia.

Codzienna relaksacja oczu z zamkniętymi powiekami i nabycie umiejętności rozprężania oczu z powiekami otwartymi przyczynia się znacznie do oszczędzania wzroku. Relaksacja zróżnicowana oznacza także umiejętność zmniejszania stałego napięcia mięśniowego, występującego wtedy, kiedy nic nie robimy, nie wykonujemy żadnej czynności. Człowiek wyćwiczony w relaksacji natychmiast „zauważa” napięcie mięśni swojego organizmu i automatycznie zaczyna się odprężać (Jacobson, 1948, s. 115-132).

Najlepiej do całkowitego odprężania dużej grupy mięśni w pozycji siedzącej nadaje się pozycja DOROŻKARZA: tułów pochylony do przodu. Łokcie oparte na kolanach lub na poręczy fotela. Głowa zwisa swobodnie w dół. Oczy przymknięte, usta rozchylone. Nogi ustawione pod kątem prostym. Stopy ułożone równolegle. Można oprzeć się o podłoże całymi stopami lub tylko piętami (np. kobiety mają na nogach pantofle z wysokimi obcasami).

Technika treningu relaksacyjnego Jacobsona ma współcześnie wiele różnych modyfikacji. Bardzo dobrą modyfikacją schematu ćwiczeń relaksacyjnych Jacobsona jest zestaw ćwiczeń opracowany przez współczesnego amerykańskiego terapeutę R. J. Morrisa. Schemat ten jest szczególnie przydatny dla tych, którzy sami chcą się nauczyć reakcji odprężania i wykorzystywać je do zwalczania własnych lęków. Jest to dobre narzędzie, które łatwo można wykorzystywać dla uprawiania auto- psychoterapii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>