Korzyści płynące z relaksacji

Jacobson wymienia liczne korzyści, jakie daje umiejętność relaksacji. Praktyki relaksacyjne oszczędzają ogromną ilość energii człowieka. Napięcie mięśnia zużywa wiele energii. Jeżeli duże partie mięśni są w stanie permanentnego napięcia, zużywają dużą ilość energii.

Praktyki relaksacyjne przeciwdziałają stanom lękowym, przerywają napięcie mięśni trzewnych, wewnątrz klatki piersiowej oraz innych grup mięśni, które jest wyrazem przeżywania reakcji lękowych, i pozwalają człowiekowi na chwilę oddechu przed koszmarem lęku i niepokoju.

Wprowadzenie organizmu w stan relaksu dostarcza człowiekowi strumienia przyjemnych doznań. Poprawia doraźnie jego samopoczucie i poprawia obraz siebie. Wzmacnia zaufanie do siebie, ponieważ człowiek czuje,, że ma narzędzie, za pomocą którego może walczyć z własnym lękiem, napięciem, ze stresami życia.

Praktyki relaksacyjne przyczyniają się do zmniejszenia nadciśnienia, poprawiają pracę serca i oszczędzają serce. Przyczyniają się też do lepszej pracy żołądka i jelit i tym samym działają profilaktycznie przeciw wrzodom żołądka, kłopotom z trawieniem oraz przyczyniają się do szybszego leczenia osób cierpiących na te choroby.

Praktyki relaksacyjne zmniejszają to, co nazywa się „nerwowością”, a co w ujęciu Jacobsona jest zbyt szybkim i częstym przesyłaniem impulsów elektrycznych z ośrodków sterujących różnymi partiami organizmu do włókien nerwowych i mięśni, co z kolei powoduje niepotrzebne napinanie mięśni i szkodliwe konsekwencje tego – psychiczne i fizjologiczne napięcie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>