Rady Jacobsona dla ludzi nerwowych

W oparciu o te dane Jacobson proponuje dwie techniki zwalczania stanów lękowych i stanów przykrego emocjonalnego napięcia: doprowadzenie do odprężenia tych grup mięśni, które z tymi emocjami są szczególnie związane, oraz wprowadzania się, jak to już wyżej wspomniano, w stan ogólnego relaksu, obejmującego grupy mięśni całego organizmu.

Pisząc o przeciwdziałaniu reakcjom lękowym ma Jacobson na myśli niepotrzebne i nadmierne lęki gnębiące człowieka. Zupełne wyzwolenie się z łęków jest, zdaniem Jacobsona, niekorzystne z punktu widzenia przystosowania.

Idąc za myślą Spencera Jacobson stwierdza, że antycypacja przyszłych trudności życiowych, antycypacja groźnych sytuacji, z którymi przyjdzie nam spotkać się w przyszłości, działa na człowieka mobilizująco.

Jacobson radzi osobom nerwowym i lękliwym, aby zwracały szczególną uwagę na rozluźnianie mięśni gałek oczu oraz mięśni czoła, marszczących brwi. Obserwacje ludzi lękliwych, przeżywających trudności psychiczne wskazują, że te grupy mięśni są stale u nich napinane.

Darwin obserwował również u zwierząt to, że z chwilą kiedy znajdowały się w sytuacjach trudnych, marszczyły brwi. Rozluźnianie mięśni gałek oczu i brwi zmniejsza te uczucia, z którymi napinanie tych mięśni było związane (Jacobson, 1948, s. 167 – 179).

Relaksacja wpływa też korzystnie na dobry sen. Osobom cierpiącym na bezsenność lub osobom mającym płytki, przerywany sen radzi Jacobson stosować jak najwięcej ćwiczeń relaksacyjnych w ciągu dnia po to, aby przygotowując się do snu mięśnie były jak najbardziej rozluźnione oraz aby ćwiczenia te zmniejszyły napięcie spoczynkowe mięśni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>