U jednych grup ludzi napięcie mięśni i towarzysząca temu aktywność elektryczna włókien nerwowych utrzymuje się w granicach „normy”. X U innych napięcie różnych grup mięśni i towarzyszące temu napięciu przepływy prądów elektrycznych we włóknach nerwowych są szczególnie częste, intensywne i długotrwałe. Są to ludzie tak zwani „nerwowi”. Nerwowość to, według Jacobsona, nadmierna aktywność nerwów, duża pobudliwość włókien nerwowych, wyrażająca się jako częste, intensywne i długotrwałe przewodzenie różnych sygnałów do mięśni (z czym związana jest intensywna aktywność elektryczna we włóknach nerwowych) i powodowanie przez to długotrwałych i silnych stanów napięcia mięśniowego.
Stany napięcia manifestują się w życiu codziennym jako kompulsywne myślenie o własnej pracy i problemach, jakie człowiek ma do rozwiązania, poirytowanie, podekscytowanie, niecierpliwość, płytki przerywany sen, kłopoty z zaśnięciem, nacisk do częstego oddawania moczu, skurcze krtani, uczucie ciągłego pośpiechu, szybki, nieregularny, płytki oddech, skurcze i tiki twarzy, wykonywanie niecelowych ruchów, przyspieszanie i zwalnianie bez powodu bicia serca, gwałtowne nieproporcjonalne do bodźca reakcje, np.: zrywanie się na dźwięk słabego hałasu, szybkie ruchy gałek oczu, częste mruganie i ruchy powiek, wzmożenie niektórych odruchów, np. kolanowego.
U osób „napiętych” może występować drżenie rąk, nóg, palców, przeżywanie uczucia ciągłego zmęczenia i znużenia, częste spazmatyczne reakcje mięśni trzewnych, z czym związana jest np. niestrawność, zatwardzenia, pieczenie w żołądku, wzrost ciśnienia krwi. Występują też często bóle głowy.
Leave a reply