O technikach tych będzie mowa w następnych rozdziałach

Jeszcze parę słów o tym, jak ułatwić sobie treningi relaksacyjne. Najprostszą i najłatwiejszą do wykonywania jest technika relaksacyjna Jacobsona w modyfikacji Morrisa. Jak wiemy, uczenie się tego sposobu relaksacji polega na wykonywaniu 39 specjalnych ćwiczeń, z których każde trwa około 10 sekund. Między poszczególnymi ćwiczeniami stosuje się 10 – 15-sekundowe przerwy. Przeciętny człowiek nie mający specjalnych uzdolnień motorycznych ani nie uprawiający systematycznie jakiegoś sportu czy tańca (uprawianie sportu i tańca ułatwia treningi relaksacyjne, ponieważ człowiek uprawiając sport i taniec uczy ąię kontrolować swoje ciało i jest bardziej wyczulony na wrażenie płynące ze swego ciała) potrzebuje około 2 tygodni na nauczenie się wprowadzania siebie w stan relaksu. Powinien jednak ćwiczyć 2 razy dziennie po 15 – -20 minut i zdawać sobie sprawę, że aby robić postępy w technice relaksacji, trzeba wszystkie ćwiczenia wykonywać dokładnie, a po dwóch tygodniach nauki intensywniej stosować te ćwiczenia raz lub dwa w tygodniu, celem doskonalenia swoich umiejętności.

Najłatwiej stosować te ćwiczenia wtedy, kiedy INSTRUKCJE co i jak robić są nagrane na kasetę magnetofonową. Na przykład ćwiczenie 9: ,,Unieś lekko ramiona, wyciągnij je na boki. Napnij silnie mięśnie ramion. Napnij. Oddychaj spokojnie. Dobrze. Odpręż ramiona”.

Instrukcje trzeba tak nagrać, aby na wykonanie każdego ćwiczenia zostawić 10 sekund czasu i żeby między poszczególnymi ćwiczeniami było 10-15 sekund przerwy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>